неділя, 30 березня 2014 р.

Козацька Україна


УРОК. ІСТОРІЯ
5 клас
Вчитель. Симон П.Б.

Тема «Козацька Україна» 

Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів по темі: «Козацька Україна»;
розвивати в учнів уміння на основі джерел інформації аналізувати  історичні факти і події; оцінювати їх та давати стислу характеристику історичним діячам і визначати їхню роль в історичному процесі, формувати вміння логічно мислити;
розвивати пізнавальну активність;вміння працювати з картою;
виховувати в учнів почуття патріотизму, повагу до історичного минулого України, сприяти національно–патріотичному  вихованню  учнів.
Тип уроку: Урок-подорож з елементами
гри.
Обладнання: Мультимедійна дошка, портрети гетьманів, роздатковий матеріал, історична карта,мультимедійна презентація.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ.Мотивація  навчальної і пізнавальної діяльності учнів.
ІІІ.Повторення вивченого матеріалу
Вступне слово вчителя. Повідомленн теми і мети уроку…Створення позитивного настрою на уроці. Сьогодні на уроці  ми повинні:працювати дружно,мислити логічно, діяти швидко,говорити переконливо.
Зараз ми з Вами, здійснимо заочну подорож до  Запорізької  Січі. Я бажаю Вам щасливої дороги...Отже,ми наближаємося  з вами до Запорізької Січі.
Та для того, щоб увійти  до святині української історії, вам потрібна перепустка. Але отримати її ви зможете лише в тому випадку, коли відтворите  в пам’яті вивчений матеріал про козацтво.                                                                         Історична вікторина.
1.     Де і коли збудовано фортецю, що вважається першою відомою  Січчю?
2.     Чим була Запорізька Січ за своїм устроєм.
3.   Назвіть улюблений образ козака живопису XVII-XVIII ст.(козак Мамай ).
4.     Хто був першим козацьким гетьманом (Вишневецький).
5.     Символ влади гетьмана (булава).
6.     Улюблений танець козаків (гопак)
7.     Козак в перекладі з тюркської означає…( «вільна,озброєна людина»).
8.     Кому належать слова «Світ ловив мене, та не спіймав»? (Г. Сковороді)
9.     Найбільший невільницький ринок у Криму,захоплений П.Сагайдачним (Кафа).
10.           Кого називали князь сарматський?(Ю.Хмельницький).
11.           Якого гетьмана називали «Сонцем» Руїни.(П.Дорошенко)
12.           Столиця Гетьманщини за І.Мазепи,зруйнована царськими військами (Батурин).
13.           Символи гетьманської влади. (Булава, бунчук, корогва, печатка.литаври).
14.           Чому П.Дорошенко звернувся  по допомогу до турецького султана?(Не вірив  Росії і Польщі).
15.           Що таке «анафема»?(Церковне прокляття).
16.           Засновником Києво-Могилянського колегіуму  був:(П. Могила)
17.           У Хотинській битві перемога була на боці:( козаків і поляків)
18.           Чому П. Дорошенко звернувся по допомогу до турецького султана?
(Не вірив Росії і Польщі).
19.           Хто очолював Національно-визвольну війну українського народу середини  XVII ст.?( Б.Хмельницький ).
20.           Національно-визвольна війна українського народу розпочалася: (1648 р)
21.  У якому році відбулась Переяславська рада?  ( 1654 р)
22.   Хто був останнім гетьманом України?( К.Розумовський )  
23.   За правління якої російської цариці було ліквідовано гетьманство і знищено Запорозьку Січ? ( Катерини II)
24.  Останнім кошовим отаманом Запорозької Січі був:(П. Калнишевський)                           
25.  Поразка в якій битві завадила союзнику І. Мазепі реалізувати плани щодо визволення України від московського панування? (Полтавська битва)
26.  Яке місто було столицею Української козацької держави — Гетьманщини за часів  Б.Хмельницького?(Чигирин).
27.                Назвіть ім’я та прізвище найвідомішого його козацького літописця, який описав Національно-визвольну війну українського народу.(С.Величко).
Подорож до Запорізької Січі. Екскурсоводи-історики розповідають про виникнення першої Січі.., хто заснував її, хто такі козаки,про життя козаків,…….
На острові Хортиця, де знаходився цвіт козацтва, зародилася знаменита Запорізька Січ ….(слайди№2,3,4).
Дмитро Вишневецький. (слайд№5,розповідь учнів)..
Робота з історичним джерелом.«Джерелознавець».
Учні розглядають  уривок з історичного джерела і відповідають на запитання.
1.“…вони кмітливі й проникливі, дотепні й надзвичайно щедрі, не побиваються за великим багатством, зате дуже люблять свободу, без якої не уявляють собі життя …Вони добре загартовані, легко витримують спеку й холод, спрагу й голод, невтомні в битвах, відважні,сміливі…власним життям не дорожать… Вони високі на зріст,вправні,енергійні… відзначаються міцним здоров’ям і навіть не хворіють… Мало хто з них умирає від недуги, хіба що у глибокій старості, бо більшість з них гине на полі слави”.
 Про кого йде мова у документі? Назвіть, якими характерними рисами наділені козаки. Хто є автором цього документа, як називається цей документ?
  Дидактична гра «Знайди помилку»
1). Перші  згадки про українських козаків у писемних джерелах з’явилися  у 1555р. Першу Запорізьку Січ на о.Мала Хортиця заснував православний князь Василь-Констянтин Острозький у1556р.Козаків називали запорозькими, тому,що вони жили перед Дніпровськими порогами.

Упізнай дату(на кольоровому папері написані дати, а учні називають подію)
1616р. 1489р. 1556р. 1621р. 1654р. 1648р. 1710р. 1764р. 1709р.      1775р……..  

«Аукціон імен»
Учні за бажанням або за викликом вчителя йдуть до дошки, де прикріплені портрети козацьких гетьманів, обирають будь-який портрет і розповідають про гетьманів: П.Канашевич-Сагайдачний, Б.Хмельницький, І.Мазепа, П.Орлик…(Слайди№6-7)

Відгадай загадку
 Може птах, а може, ні,
Ледь торкається води,  
Бо легкий і прудкокрилий,
Має човен той вітрила.
А в негоду просто так.
Веслуватиме козак.
Човен морем знай гуляє,
Бранців з каторг визволяє.         (чайка-човен )

Гра «Реставратор», основна мета якої – реставрувати пошкоджений історичний текст у якому бракує слів, дат, певних назв.
2. Дайте визначення понять:
Доба героїчних походів — це __.              Наказний Гетьман –
Гетьман — це __.                                        Національно - визвольна війна -
Козак — це __.                                           Реєстрове  козацтво -
Руїна — це __.                                             Військо Запорізьке -

 Про кого  йдеться мова. гетьманів: Б.Хмельницький. (Слайд №8, розповідь учнів).
Робота історичним джерелом.«Джерелознавець». Учні розглядають на мультимедійній дошці уривки історичних джерел,відповідають на запитання.
“Сам патріарх єрусалимський Паїсій із тисячею вершників виїжджав до нього назустріч з міста, і тутешній митрополит С.Косів дав йому коло себе місце в санях з правого боку. Весь народ,вийшовши з міста, вся чернь вітали його. Академія вітала його промовами й вигуками, як Мойсея, спасителя й визволителя народу від польського рабства,вбачаючи в імені його добрий знак і називаючи його Богом даним. Патріарх надав йому титул найсвітлішого князя. З усіх гармат та іншої зброї в замку і місті лунала стрілянина”.
Коли відбулася подія, вказана у документі?Про кого йде мова у документі?
Поставте події в хронологічній послідовності.
1.Битва під Жовтими Водами
2.Пилявецька битва
3.Облога Львова
4.Корсунська битва
5.Облога Замостя.
Викресліть зайве.
Жовті Води, Корсунь, Пилявці, Хотин. (поясніть,чому?)
 Викресліть зайве.
І. Мазепа, Б. Хмельницький, К. Розумовський, Г.Сковорода.                                      Гра «Тайнопис» - привал.
Нилейдок; Вогорка; Розшифруйте 2 слова і дайте визначення. (Слайд №9)         Назвіть символи козацької  держави.
Поясніть,чому період української історії, що розпочався по смерті
Б. Хмельницького, дістав назву «Руїна»?...
 Між якими державами була поділена Україна після укладення Андрусівського перемир’я?(відповіді учнів….)
«Аукціон імен». ГЕТЬМАН ІВАН МАЗЕПА.(слайд №10)
Уважно прочитайте уривок вірша і скажіть,які події описані.
             А в городі Батурині
             Мужиків та жінок
             Упень сікли та рубали,
             Церкви палили, святії ікони
             Ногами топтали.
 Сам він – автор ряду віршів: “Дума”, “Ой горе, горе чайці-небозі” та інших. “Дума”(уривок)
  Всі покою щиро прагнуть,
       Та без ладу гуж свій тягнуть:
                                             Той направо,той наліво,
                                             А все,браття,ото диво!
Нема любові,нема  згоди
От Жовтої взявши Води,
Від незгоди всі пропали,
Самі себе звоювали……
Що пов’язує ці поняття?
1) сорочка, шаровари, чоботи, жупан, кожух, свита -;
2) Чигирин, Батурин, Глухів -;
3) Жовті Води, Берестечко, Батіг, Пилявці - ;
4) бунчук, корогва, печатка, булава -;
5) куліш, юшка, риба, дичина -;
6) кошовий, осавул, писар, суддя -;
7) воля, рівність, братерство -;
Викресли зайве:
Запорізька Січ – чайка – Петро Конашевич-Сагайдачний – Софійський Собор – гетьман – бояри – Гетьманщина – Київська Русь – клейноди – Богдан Хмельницький – хрещення Русі – козацька рада – Боплан – ... .

  Конкурс. Відгадай гетьмана.


Гетьман  Пилип Орлик.Слайд№11.(розповідь учнів…).                                                          «Чорний ящик».В стародавньому Єгипті розвивалася ієрогліфічна писемність. Для виготовлення паперу слугували рослини родини осокових. Запорозьким козакам подібна рослина виступала замінником акваланга. Назвіть рослину – замінник «козацького акваланга».(Очерет).
Історична гра «Правда - неправда». 1.«Чи правда, що свідчення про козацьку військову майстерність залишив французький інженер?» (Так. Цінним джерелом козацької історії є книжка французького інженера, найманця польського короля Гійома Левассера де Боплана).
2. «Чи правда, що козаки мали підводний флот?» (Ні.Козаки лише вміли тривалий час перебувати під водою, тримаючи в роті порожнисту очеретину так, щоб її кінець здіймався над водою). Обміняйтеся запитаннями в парах або позмагайтеся між групами на кращого знавця козацької історії….
Обчисліть.1.Скільки минуло років від першої згадки про українських козаків у писемних джерелах до спорудження козаками на чолі з князем-гетьманом Дмитром Вишневецьким першої Запорізької Січі.                                                                                                       2.Скільки минуло років від початку  Національно-визвольної війни до Андрусівського договору.
Загадка-плутанка
Ім’я засновника колегіуму ви дізнаєтеся, коли розв’яжете загадку,
в якій букви його імені та прізвища переплутані.
ОПРЕТ ЛАМОГИ (Петро Могила). Слайд№12.(розповідь учнів…)

Розвиток освіти (Слайди№13-14).      
1.Які події відбулися раніше?
   Заснування Острозької чи Києво-Могилянської академії;
   Заснування Києво–Могилянського колегіуму чи першої братської школи.
                                                                                                                                                                            Бра́тські шко́ли – навчальні заклади в Україні у 16-18 ст., які організовувалися при братствах – громадських організаціях православних міщан з метою зміцнювати православ’я.


Працюємо з історичним джерелом
Прочитати уривок з історичного джерела й дати відповідь на запитання.
«Сідати кожен має на своєму певному місці, визначеному за його успіхи: котрий більше знає, сидіти буде на першому місці, хай би й найубогішим був; котрий менше знати буде, має сидіти на гіршому місці. Багатий над убогим в школі нічим не має бути вищий, тільки самою наукою... Учитель повинен вчити і любити всіх дітей однаково, як синів багатих, так і сиріт убогих, і які ходять по вулиці, милостиню просячи, кожен по своїй силі навчатися може»  ( Зі статуту братських шкіл).
Про які права та обов’язки тогочасних учнів та учителів ви дізналися з цього історичного джерела?  
        Назвіть, архітектурні пам’ятки,які були побудовані в козацькі часи. . Доброчинцями й замовниками  церков і соборів були українські гетьмани, полковники, заможна козацька старшина. (показ слайдів №15-21, а учні називають архітектурні  пам’ятки). Троїцький собор у Новомосковську, церква всіх святих Києво-Печерської лаври, Георгіївський собор Видубицького монастиря у Києві, Чернігівський колегіум, Свято-Преображенський собор у Великих Сорочинцях на Полтавщині, собор Святого Юра у Львові,Андріївська церква в Києві.
Назвіть ім’я та прізвище найвідомішого  козацького літописця, який описав Національно-визвольну війну українського народу під керівництвом Б.Хмельницького…(С.Величко, слайд №22, розповідь учнів…).
Упізнай за описом ім’я  історичної особи.
Учений, мандрівний філософ, поет, мав хист до співу, музики. Йому належать слова «Світ ловив мене, та не спіймав»? (Г.Сковорода, слайд № 24, розповідь учнів..).

Заповніть пропуски в тексті та дайте відповіді на запитання.
1.Перша битва Національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького відбулась біля...
2.Найбільший невільничий ринок у Криму, на якому продали бранців з України, був розташований у місті...
3.На кого розраховував І. Мазепа у боротьбі за звільнення України від влади російського царя? ...
4.Де розташований сучасний музей «Козацькі могили»?....
5.Добу героїчних походів запорозьких козаків пов’язують з ім’ям гетьмана...
6.Назвіть три битви Національно-визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького, у яких козацьке вій­сько здобуло перемогу над поляками…
7.Між якими державами була поділена Україна після укладення Андрусівського перемир’я?...
ІV.Підведення підсумків уроку.
1.Заключне слово вчителя….
Мрія козаків і багатьох українців здійснилася. Україна – незалежна держава. Якою бути  Батьківщині – заможною чи бідною, квітучою чи знедоленою, залежить від людей, які у ній живуть, тобто від кожного з нас.
  Як би не змінювався світ, куди б не закинула вас доля, завжди зберігайте у серці всі ті духовні скарби, які дісталися нам у спадок від попередніх поколінь. Крізь час і простір донесіть їх до майбутніх поколінь…..









Немає коментарів:

Дописати коментар