неділя, 30 березня 2014 р.

Початок правління князя Володимира


тЕМА УРОКУ: ПОЧАТОК ПРАВЛІННЯ КНЯЗЯ ВОЛОДИМИРА
Мета: проаналізувати основні напрямки політики князя Володимира, визначити роль його діяльності для зміцнення держави на Русі; на основі знань учнів про причини виникнення релігій з’ясувати загальні риси й відмінності між язичництвом та християнством; підкреслити прогресивне значення прийняття християнства на Русі; розвивати вміння працювати з картою, історичними документами, текстом підручника, складати схему-портрет, давати оцінку історичним явищам; виховувати почуття патріотизму на прикладі життя й діяльності історичних діячів.
Тип уроку: урок формування й вдосконалення вмінь та навичок.
Обладнання: карта “Київська Русь в ІХ – ХІ ст.”, портрет князя Володимира  Великого, підручники, відеофільм про походи князя Володимира
                                                                                                                                                    
Основні терміни: культ, ляхи, кононізація              
Основні дати:   980-1015 рр.- князювання Володимира Великого
                            988 р.- проведення адміністративної реформи
                            988 р.- запровадження християнства

Очікувані результати.  Після цього уроку учні:
-       навчаться складати схему-портрет історичної особи;
-       вмітимуть визначати роль історичної особи в історії;
-       вдосконалять навички роботи з історичною картою;
-       навчаться працювати з різними історичними джерелами;
-       вдосконалять вміння аналізувати історичні документи;
-       зможуть визначати відмінні риси християнства та язичництва;
-       набудуть навички участі у визначенні та аргументуванні своєї позиції;
-       зможуть визначати історичне значення хрещення Русі
Епіграф до уроку : 
«Прийдіть вірні, заспіваймо духовну пісню і прославмо Христа,який світло прославив чесного Володимира Великого князя».
                        План уроку.
1.     Територіальне зростання Київської Русі.
2.     Запровадження християнства на Русі.
3.     Внутрішня і зовнішня політика.
                              
                                               Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель . Ми продовжуємо вивчати становлення й розвиток Давньоруської держави Київська Русь. Давайте пригадаємо деякі загальні моменти історії цієї держави.
Бліц - опитування
-       Який народ був засновником Київської Русі?
-           Назвіть перших князів Київської Русі? Представниками яких династій вони були?
-         Яка династія закріпилася в Київській Русі?
-         Назвіть князів династії Рюриковичів?
-         Хто з них не вів воєн, а хто й з коня не злазив?
-         Хто з князів прийняв християнство?
-         Якою віра була в русинів?
-         -Чи об»єднувала їх вона?
Гра « Вгадай князя за описом»
1) Усе життя провів в походах,
На битву, як на свято йшов.
Та на Дніпровських на порогах
Свою геройську смерть знайшов.
Хан з його черепа зробив
І золотом прикрасив чашу,
Якого князя хан розбив? –
Чекаю відповідь я вашу! (Святослав).
2) Жона. Вдова. Княгиня. Мати…
Яку ти мужність осягла?!
Як високо змогла піднятись
І влади велич вознесла!
Тобі вдалось зміцнить державу,
Намітить християнству путь,
Творить земні славетні справи,
Цього не в праві ми забудь. (Княгиня Ольга).
3) Він був грозою Царгороду,
Прибив свій щит там на  врата
І вигідну уклав угоду –
Йшла дань на руські всі міста.
Але пророцтво волхви склали,
Що від коня свого помре.
Сміявся, бо не знав що з черепа змія ужалить.
Давно було це, та легенда ще живе. (Олег Віщий).
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося ще з одним князем Київської держави – Володимиром, якого народ “охрестив” Ясним (Червоним, Красним) Сонечком, церква – Святим,    історики – Великим.
Проблемне питання уроку: за що князь Володимир був прозваний Ясним Сонечком, Святим та Великим?
А щоб легше нам було з цим розібратись, визначити його роль в історії Київської держави, давайте спробуємо в ході уроку намалювати його схему-портрет.
         Застосування методу « Дерево пізнання».
    Учитель. Святослав задля зміцнення держави розділив між трьома синами великі города Руські:  Ярополка посадив  в Києві, Олега на древлянській землі, а Володимира в Новгороді.  Після смерті Святослава в 972 році між його 3 синами розпочалась міжусобна боротьба за владу.
Старший син Ярополк пішов війною на Олега, захопив древлянську землю. Згодом захопив Новгород, де сидів Володимир. Володимир зібрав військо з числа варягів, відвоював Новгород і пішов на Київ. А в 980 році став єдиновладним князем Русі. (Розповідь про походження  Володимира)
 Проте, заручившись підтримкою чужинців, він пообіцяв заплатити  їм грошову винагороду- по два гривні за кожного киянина. Але обіцянку не виконав. Побоюючись за долю Русі, він розпочав воєнну реформу задля зміцнення свого війська.
Першим завданням Володимира було об»єднання всіх східнослов»янських племен з центром у Києві, тобто зібрати усі землі завойовані його свого батьком Святославом.( Робота з картою )
Давайте відобразимо це на схемі-портреті.

Учитель. Приєднавши до Києва всі східнослов’янські племена, було завершено об’єднання Київської Русі. Вона стала найбільшою державою Європи. Загальна площа держави досягала 800 тис. км квадратних.
Увага! Завдання: за моїм словесним описом позначте на  карті кордони Київської Русі.
Отже, кордони Київської Русі простягались від Дністра, Закарпаття на заході до Оки та Волги  на сході, від Чудського, Ладозького озер  на півночі до Причорномор’я та Приазов’я на півдні.
Давайте звернемо увагу на портрет князя й послухаємо опис зовнішності Володимира із книги А.Ладинського “Як пав Херсонес”.
Учень. Князь широко розставив міцні коліна, спираючись підбородком на тонку, красиву руку. Пальці його були прикрашені перстнями. Це була рука людини, вирощеної в холі. Але на князі була проста сорочка, такі ж штани, з зеленими ремнями взуття. Один з воїнів тримав над головою знамено голубого кольору із зображенням, що нагадувало лілію. Князь був людиною доволі високого зросту, стрункий, з широкими плечима, але з тонкою талією. Під сорочкою відчувались міцні мускули. У нього були голубі очі, над якими нависали дуги густих рижуватих брів. Як і його батько, він брив підбородок, але лишав довгі вуса. Вони в нього були такі ж світлі, як і у Святослава.
Учитель. Ви звернули увагу на опис знамена Володимира? Воно голубого кольору із зображенням, що нагадувало лілію. Як ви гадаєте, що то було за зображення?
Так, це ні що інше, як тризуб – нинішній герб нашої держави. Як виявляється, він був символом ще Київської Русі часів Володимира. Бо за часи його правління Русь стала могутньою державою, і щоб підкреслити це, Володимир прийняв відповідні символи держави. 
Давайте відобразимо це на схемі-портреті.

 Робота в  групах з історичним джерелом
Завдання 1 групі  – Яку реформу провів  князь Володимир?
Завдання 2 групі  - Хто був основним ворогом держави? Що зроблено для укріплення кордонів?
 “…Було ж у Володимира 12 синів: од Рогнеди з Полоцька, яку він поселив на Либеді, - сини Ізяслав, Мстислав, Ярослав, Всеволод і дві дочки, від грекині він мав Святополка, від чехині – Вишеслава, а ще від однієї – Святослава і Мстислава, а від болгарки – Бориса й Гліба.
Посадив їх Володимир правити – одного в Новгороді, іншого в Полоцьку, а ще інших у Турові, Ростові, на древлянській землі і в Тмуторокані. І сказав Володимир: “Не добре, що мало городів коло Києва”. І став будувати міста на Десні, на Острі і на Трубежі, на Сулі і на Стугні. І почав набирати кращих дружинників од слов’ян і од кривичів, од чуді, од вятичів і заселяти нові міста, бо тоді була війна з печенігами. І воював з ними Володимир, і перемагав…”
Учні з допомогою вчителя констатують, що:
-     Володимир провів адміністративну реформу – владу племінних князів, які чинили опір центру, Володимир передав своїм синам, тим самим укріпив державу.
- Головним завданням зовнішньої політики Володимир вважав боротьбу з печенігами.
- Володимир збудував багато міст-фортець – заслонів на шляху до Києва, тим самим створив міцну оборонну лінію, укріпив кордони Русі.
Відобразимо це на нашій схемі.
 
Учитель.  На прийняття саме християнської віри  на Володимира вплинуло хрещення бабки Ольги. Охрестившись у Візантії Володимир зміг одружитися з сестрою Візантійського імператора - Анною , таким чином заручившись підтримкою могутньої держави. У 988 році Володимир запровадив християнство на Русі.  Князь наказав всім киянам прийти до Дніпра. Знаючи норов князя повинувалися його волі, а там їх насильницьким шляхом заганяли у воду та охрещували.
Необхідно з»ясувати відмінності в християнській релігії та язичницькій вірі   та дати оцінку  хрещенню Русі. До нас дійшов тайнопис. Розвязати його неважко, підібравши правильний ключ, який і допоможе відповісти на запитання. Результати занести до таблиці
1 група – позитивна  роль хрещення Русі
2 група – негативна роль хрещення Русі
Язичництво                                                               Християнство
АННІМЕЛП                                                             АВОТІВС ЯІГІЛЕР
ЯННІНОЛКОП МОЬТАГАБ МАГОБ                    ЯННІНОЛКОП    УГОБ      
ЯНТУСДІВ АНЙІГІЛЕР ЯІЦАЗІНАГРО          АНВОКРЕЦ  ЯІЦАЗІНАГРО
       ИФІМ                                                                       ЯІЛБІБ
         (Словосполучення слід читати справа наліво)

Поширення
Поклоніння
Організація
Джерела віри
Язичницька віра
племінна
Поклоніння багатьом богам
Відсутня релігійна організація
міфи
Християнство
Одна з світових релігій
Поклоніння одному богу
Церковна організація
Біблія

Відображаєм цю подію на схемі-портреті.

Розповідь учня про великого будівничого     Християнська віра змінила Володимира. Повернувшись до Києва з Корсуня, він велів звергнути всіх язичницьких кумирів, їх нещадно рубали і палили. А Перуна звелів прив'язати до коня і волочити з гори Боричевим узвозом
на Ручай. Пройшовши через пороги, Перун виплив на рінь. Тоді й назвали ту рінь Перуновою. На зміну Володимирові-завойовнику приходить Володимир-будівничий. Він подібний до візантійського імператора Костянтина (перший християнський володар) і царя Соломона як будівничих. Володимир почав будувати міста на берегах Десни, Остра, Трубежу, Сули, Стугни. Русь піднімалася. На місцях старих поганських кумирів і капищ за наказом великого князя Володимира зводилися християнські храми. Першими постали церква святого Василія,церква Господнього Преображення у Василеві біля Києва, Десятинна церква у Києві
Відображаєм цю подію на схемі-портреті.
                                
     Водночас виростали і палаци великого князя, його резиденції. Величний ансамбль споруд князівського центру поставав на київському дитинці. Навпроти Десятинної церкви було збудовано головний палац, де жив Володимир зі своєю родиною. Вісь центрального приміщення у вигляді башти точно збігалася з віссю Десятинної церкви. То була гармонія влади і церкви, закладена в архітектурі.
В чому полягає історичне значення хрещення Русі:
-       Сприяло зміцненню держави.
-       Сприяло розвитку писемності, зодчества, іконопису.
-       Підвищило міжнародний авторитет Київської Русі.
Тризуб карбувався тоді й на руських монетах – “златниках” та “срібниках”, започаткованих теж Володимиром.

 

 Таким чином, наша схема-портрет заповнена.
      Учитель. Отже, спробуємо вирішити наше проблемне запитання: чому Володимира називали Ясним Сонечком, Святим, Великим?
Учні висловлюють свої думки.
Учитель. А ось яку оцінку діяльності Володимира дав поет Шкрумеляк.
Звав тебе народ ласкавим,
Називав теж “Сонцем ясним”,
Бо зробив ти край великим,
А свій люд багатим, щасним.
Ти зібрав всі руські землі
Від Кавказу до Карпат –
І від моря аж по Волгу
Став “Великий” панувати.
Християнську вніс ти віру
У народ – мов цвіт обнови,
Що красив нам нашу землю
Світлом правди і любові.
Выноска 2: Володимир ВелийІ побивши печенігів –
Жив з сусідами у згоді,
Лад поширював в державі
І добробут у народі.
Тож за твого князювання
Край зацвів, як квітка рожі,
І за те ти в нас “Великий”,
А “Святий” у церкві божій!
Показ документального фільму про Володимира для узагальнення та систематизації знань
ІІІ. Закріплення вивченого проходить у формі гри “Міцний ланцюжок”: учитель говорить по черзі учням дієслово, яке характеризує діяльність Володимира, а учні доповнюють їх. Якщо учень не знаходить що сказати – встає, тобто перериває ланцюжок.
Князь Володимир:
1.     Закінчив…………….(об’єднання слов’янських племен).
2.     Підкорив……………(в’ятичів, радимичів).
3.     Переміг……………..(печенігів).
4.     Побудував………….(міста-фортеці, Десятинну церкву).
5.     Заснував……………(м. Володимир-Волинський, м. Переяслав).
6.     Упорядкував……….(управління державою).
7.     Прийняв……………(християнство).
8.     Укріпив…………….(давньоруську державу).
9.     Розвивав……………(культуру, освіту, торгівлю).
10. Чеканив……………(златники, срібники).

ІV. Підсумки уроку.
V. Домашнє завдання. Опрацювати параграф  в підручнику.Скласти план розповіді “Як хрестили Русь”.
Для сильніших учнів – скласти  кросворд.

Немає коментарів:

Дописати коментар