неділя, 26 січня 2014 р.

Урок узагальнення по темі: «Градусна сітка Землі. Географічні координати: широта і довгота».






Урок  узагальнення  по  темі: «Градусна сітка Землі. Географічні координати: широта і довгота». 6клас.                                                                     Мета:узагальнити й систематизувати знання про градусну сітку Землі, географічні координати; закріпити практичні уміння визначати географічні координати точок, систематизувати знання учнів про географічну карту шляхом вирішення з її допомогою практичних завдань;                                                          Розвивати вміння працювати з картою; уважність, кмітливість, пізнавальні       інтереси;





 Виховувати дух змагальності, почуття співпереживання за команду, доброзичливість, уважність, самостійність.  

                                                                                                                                                   Тип уроку: Урок узагальнення   та систематизація знань умінь і навичок учнів.        Форма уроку: урок - подорож з елементами гри.
     Хід уроку                                                                                                                                       І. Організаційний момент.                                                                                                      ІІ. Основна   частина                                                                                                    Протягом декількох уроків ми з вами вивчали важливу тему : " Градусна сітка Землі. Географічні координати : широта і довгота ". Ви добре засвоїли, що без знання карти, вміння її читати не можливо оволодіти наукою "Географія" . Будь - яке дослідження починається картою і нею закінчується. Карта багато про що розповідає, можна продовжувати і це дуже цікаве заняття. І на сьогоднішньому уроці ми здійснимо уявну подорож по світу. Я вам бажаю щасливої подорожі, щоб сонечко нам під час подорожі світило, посміхалось, для цього потрібно нам пройти контроль. (Усміхнене сонце намальоване на листку паперу, на променях  хмаринки з відповідями на запитання).                                                                                      1.Спробуйте відгадати : а) Що за дивні ці брати сполучають полюси? (Меридіани б) Нашою мовою означає: „Той що навпіл розділяє” (Екватор).                                                                      в) Який меридіан протилежний 0° ?(180°).                                                                                                    г) Щоб на плані чи карті все вмістити треба відстань скоротити, скаже він у скільки раз відстань зменшена у нас (Масштаб).                                                                                                                                                д) Що за брат, що один навпроти одного лежать і морозами тріщать (Географічні полюси).                                                                                                                                    е) Що за сестри, що не обнімаються, плечем одна одної    не торкаються (Паралелі)                                        2.   Зараз ми з вами відправляємося в подорож до столиці Європейської держави. Координати цієї столиці   - 51° пн. ш. 31º сх. д. Знайдіть цю столицю і державу за даними координатами. Що ви можете сказати про цю державу?. (Розповідь учнів про Україну, доповнення вчителя...) Україна – це доля яка дається кожній людині раз на віку. Україна – це мати, яку не вибирають. У своєму вірші „ Виростеш ти, сину” відомий український поет  В. Симоненко писав :                       «Можна вибирати друга                                                                                                            І по духу брата                                                                                                                       Та не можна, сину, матір вибирати                                                                                       Можна все на світі вибирати, сину,                                                                                        Вибрати не можна, тільки Батьківщину...»                                                                      3.В столиці нашої держави м. Київ ми зробимо зупинку на станції  «Градусна сітка.  Географічні координати.»                                                                                               а) Як називаються лінії, що утворюють градусну сітку?                                                                           б) Що називають меридіанами? Який напрям вони  вказують?                                                                                                                                                        в) Які уявні лінії називають паралелями? Який   напрямок   на глобусі  і  карті вони вказують?                                                                                                                                                   г) Від якої лінії ведеться відлік паралелей?                                                                                                         д) Від якої лінії ведеться відлік меридіанів?                                                                                                       е) Дайте визначення  «географічна  широта» ,  «географічна   довгота».                                             є) До скількох градусів можна вимірювати широту і  довготу?                                                                          ж) Правила відліку географічної широти.                                                                                                               4. Продовжуємо далі нашу подорож. Зараз ми з вами здійснимо дивовижну подорож у світ історії, у світ прекрасного. Від м. Києва ми відправляємося на літаку до країни, де розташоване одне з семи чудес світу. Координати столиці цієї держави 30º пн. ш. 33º сх. д. Назвіть цю країну. (Розповідь учнів про Єгипетські піраміди…..).                                                                                                                                                 5.В Єгипті ми з вами зробимо невеличку зупинку, проведемо з вами змагання між командами.         І команда                       ІІ команда                                                  „Рятівники”                              „Робінзони”                                           (Представлення команди)                                               Наш девіз:                                            Наш девіз:                                                                             Попередити, запобігти,                       Вижити, витримати,                                                                                                                                           допомогти, врятувати                          не впасти  духом,  знайти  правильне  р       ішення                        6.Вашій увазі пропонуємо кросворд  «Хто перший підніметься на вершину піраміди  Хеопса».          
Розгадай   кросворд.
а) Лінії на глобусі проведені перпендикулярно до екватора.                                                                       б) Лінії на карті  проведені паралельно екватору.                                                                                      в) Найдовша паралель.                                                                                                                                                              г) Прилад для визначення сторін горизонту.                                                                                                                         д) Прилад для визначення сторін горизонту.                                                                                                                       е) зображення земної поверхні на площині у певному  масштабі  і певними умовними знаками.                                                                                                                           є) Креслення невеликої ділянки земної поверхні на  площині, у певному масштабі і певними умовними  знаками.                                                                                                                                                          ж) Найдовша річка у світі.                                                                                                                                                              .

Змагання між командами продовжимо на наступній зупинці нашої подорожі.                                                                                                                                     7.Продовжуємо далі нашу подорож. А тепер уявіть, що ми пливемо на плоту прекрасною річкою Замбезі. Любуємося чудовими африканськими краєвидами. Але попереду один з найкрасивіших і водночас найжорстокіших водоспадів світу – водоспад Вікторія. Необхідно терміново зупинити пліт, інакше буде біда. Зупинить той, хто вкаже координати. Яка команда швидше це зробить.  (18º пд. ш. 27º сх. д. )                  8.А зараз ми з вами здійснимо кругосвітню подорож по паралелі   23º30' пд. ш. (Південний тропік). Давайте з вами з’ясуємо, які географічні   об’єкти розташовані на цій паралелі(учні на глобусі, чи географічній    карті  називають і показують географічні об’єкти).                                                             9.Велика справа – уміння визначати географічні координати. Це вміння надає людині впевненості в тому, що вона не загубиться у голубих долях нашої планети. Тож приготуйтеся  до  місії – місії рятівника. Врятуйте Робінзона.     10.Теплохід, на якому здійснювали подорож  учні 8 класу, зазнав аварії біля острова, який розташований далеко від материків. Члени екіпажу і всі пасажири врятувалися і зараз перебувають на острові. Як називається цей острів,  із сигналом SOS  передано   його  координати   20º пд. ш. 70º сх. д. (о. Кергелен)                                                                                                                       11.Наше судно здійснювало плавання вздовж паралелі   50 °пд.ш 70 °сх.д. зазнало аварії.  Просимо надати допомогу SOS!!!SOS!!!                                          12.Наше судно зазнало аварію за координатами  20 ° пд.ш.45 ° сх.д.  Просимо надати  допомогу SOS!!!SOS!!!!                                                                                  13.Увага! Наші нерозлучні подруги Ірина і Світлана у великій біді. Обидві в царстві снігів і криги. Дивні координати вони передають. Ірина  - 90° пд. ш. , Світлана – 90° пн. ш. Де перебувають наші дівчата. Поспішайте, рятуйте, бо замерзнуть.(Північний і Південний полюса).                                                              14.Зробимо невеличку зупинку на станції   «Масштаб. Відстань.»                           а) Що таке масштаб?                                                                                                  б) Які види масштабу ви знаєте?                                                                               в) Яка відстань між дівчатами в градусах і кілометрах?    (19 980 км.)                 г) Яка відстань від м. Києва до Антарктиди? (15 651 км)                                      15. Продовжуємо далі нашу подорож. Ми зараз з вами повернемося на декілька століть назад ,разом із знаменитим мореплавцем пливемо довгою покрученою протокою. Вечоріє. Зліва за бортом на березі великого острова спалахують вогні.  Який острів ми бачимо?   Координати нашого місцезнаходження  53° пд. ш. 70° зх. д. (Магелланова  протока, на острові знаходиться най південніше місто світу і ворота в Антарктиду).                           16. «Знайди скарб»   І команда дає завдання другій команді.   Наш скарб знаходиться на материку з координатами   30 пд. ш. 140° сх. д.  (Учні знаходять за цими координатами материк Австралія).  Цікаві факти:   На цьому материку росте найвище дерево в світі – араукарія (180 м). Для порівняння, якщо в  Червонограді  9-ти  поверховий  будинок  має висоту 30 м, то таких будинків треба поставити один на одного більше шести . Тут живе багато сумчастих тварин, він є найсухішим материком Землі, кенгуру  є  на  гербі  держави Австралійський Союз, символ держави......




ІІ команда дає завдання першій команді.  Наш скарб зловили в Тихому океані біля берегів материка з координатами – 70° пд. ш.  (Учні знаходять цей материк - Антарктида). Цікаві факти: В 1926 році спіймали біля материка   Антарктида  найбільшого в світі синього кита. Коли його зважили, то виявилося, що він важить - 150 т , довжина - 33 м . Лише язик синього  кита  важив  - 4т.Печінка важила  -1 т , серце – 800кг, у пащі  його міг би поміститися африканський слон заввишки 4м.З одного  синього  кита  одержали  - 70т. м’яса,40т. - жиру,25т.-  кісток. З шкіри  одного   великого  кита   можна   виготовити  7000 пар  підошв. 
17.Відгадай об’єкт і назви географічні координати.                                              1. Високо в горах, на кордоні двох країн — Перу і Болівії
розташоване найбільше озеро материка. Назва озера в перекладі з мови
індіанців означає «родовище олова». У великій кількості олово справді
видобували на одному з його островів. Воно - найвисокогірніше озеро
земної кулі, де вже понад 100 років існує регулярне пароплавство. Воно
розташоване на висоті 3812 м над рівнем океану, але вода в його
центральній частині має постійну температуру близько 11° і тому ніколи
не замерзає. Гори, що оточують велетенську кам’яну чашу озера,
досягають навіть 7 тис.м. абсолютної висоти. Ельдорадо, тобто «озером із
золотим дном», називали це озеро колишні іспанські завойовники. За
переказами тут заховані незліченні скарби стародавньої імперії інків. Вони
зібрали все золото, відлили з нього величезний ланцюг і, щоб скарб не
дістався ворогові - іспанським конкістадорам, скинули його в бездонне
   озеро. (ТІТІКАКА – 15° пд. ш. 70°зх.д.                                                                                     2. Перша записана інформація про це озеро походить від
арабських торговців, які мандрували внутрішніми маршрутами у пошуках
золота, слонової кістки та інших коштовностей і рабів. Відома старовинна
карта, названа, як карта Ідрісі датована 1160 року, яка прописує його як
джерело Нілу. Першим європейцем, який побачив озеро у 1858 році був
британський дослідник Джон Спік, який назвав озеро на честь Королеви
Британії . Площа 68 тис. км.2, довжина 337 км, найбільша ширина 275 км.
Безліч островів. Впадає багатоводна річка Каґера, витікає річка Білий Ніл.
Озеро судноплавне, місцеві жителі займаються рибальством. Північне
узбережжя озера перетинає екватор. Озеро при максимальній глибині 80 м
відноситься до досить глибоких озер.  (ВІКТОРІЯ – 1° пн. ш. 32° сх. д. )
3. Воно є найцікавішим місцем на Землі - це найнижча точка
на поверхні Земної кулі. Воно розташоване приблизно на 400 м нижче рівня
моря на кордоні між Ізраїлем та Йорданією. В Ізраїлі немає більш дикої і
голої природи, ніж навколо нього . Глибина там досягає 400 м в північній
частині і всього 10 м в південній. Вміст мінералів і солей у ньому в кілька
разів більший, ніж у звичайному морі – 270 грам на літр води. На його
поверхні збираються соляні гриби і брили солі, в ньому немає ніякого живого
життя, ніяких організмів. Купатися в ньому - відчуття досить незвичайне, людина тут не тоне. Можна, сидячи у воді, читати газету, головне не втратити рівновагу. Якщо в рот потрапить навіть крапля води, гіркий присмак не пропаде цілий день. Історію його виникнення пов’язують із біблійною історією про зруйнування Богом міст Содома та Гомори. (МЕРТВЕ МОРЕ – 31 пн. ш. 35 сх. д. )                                                                                                                                          4 . Озеро лежить у центрі Азії , простягнулося з півночі на
південний захід на 636 км у вигляді гігантського півмісяця. Ширина
коливається від 25 до 80 км. Площа водної поверхні становить 31 722 км ²
(без урахування островів) приблизно дорівнює площі таких країн, як Бельгія,
або Данія. Максимальна глибина озера становить 1 642 м , що робить його
найглибшим озером планети. Середня глибина озера також дуже велика —
744,4 метри. Вона перевищує максимальні глибини багатьох дуже глибоких
озер. Саме це, у кінцевому рахунку, визначає такі гігантські запаси води
(близько 19% світових запасів прісної води ). Туди впадає 336 річок і
струмків, з озера витікає одна річка — Ангара. Озеро лежить у своєрідній
улоговині, з усіх боків оточеній гірськими хребтами.

(БАЙКАЛ – 52 пн. ш. 107 сх. д.)
Наша подорож підійшла до кінця. Тепер нам потрібно повертатися додому. Щоб повернутися додому, нам потрібно з вами розгадати тест - карти. Учням  роздаються  тест – карти. Робота з тест – картами.  Ми  з вами повернулися додому.


ІІІ. Підсумок уроку. Заключне слово вчителя. 



Немає коментарів:

Дописати коментар